مرکز آموزش

آموزش شماره 554 :

 

آموزش ثبت دامنه .ir  روش جدید

برای ثبت دامنه‌های نقطه‌ آی‌آر، نیاز به Handel (شناسه) از وب‌سایت رسمی ثبت دامنه‌های آ‌ی‌آر (Nic.ir) وجود دارد. حال برای ثبت آنلاین آن ابتدا وارد پورتال مشتریان ایران سرور شده و مراحل زیر را پیگیری نمایید:

۱- از منوی سمت چپ گزینه سفارش را انتخاب نمایید.

۲- در صفحه جدید بر روی لینک ثبت دامنه کلیک کنید. اکنون عکس زیر را مشاهده خواهید نمود.

 

۳- در کادر وسط صفحه نام دامنه مورد نظر خود را وارد کرده و از منوی کشویی مقابل آن IR را انتخاب و دکمه کنترل وضعیت دامنه را کلیک کنید.(مطابق با عکس بالا)

 

 

۴- در صورتی که این دامنه پیش از این  توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد و یا براساس قوانین ثبت دامنه‌های IR امکان ثبت آن وجود داشته باشد، می توانید مانند تصویر فوق با انتخاب آن و فشردن کلید "افزودن به سبد خرید" به مرحله‌ی بعدی سفارش وارد شوید.

 

۵- در این قسمت تنظیمات DNS خود را انجام داده و سپس بر روی دکمه مرحله بعد کلیک کنید.( این تنظیمات را باید از سرویس‌دهنده‌ی هاست خود دریافت نمایید.)

 

۶- در این مرحله شما لیست کامل سفارشات جاری خود را مشاهده مینمایید، در صورتی که این لیست مطابق با درخواست شما میباشد کافیست بدون هیچ تغییری بر روی کلید "مرحله بعدی خرید" کلیک نمایید.

 


۷- در این مرحله وضعیت مالکیت دامنه‌ی IR مشخص میشود. در صورتی که شما پیش از این دارای شناسه‌ی ثبت دامنه IR در سایت  nic.ir میباشید و قصد دارید این دامنه را در آن شناسه ثبت نمایید کافیست در کادر "ایمیل یا هندل شما در ایرنیک" آنرا وارد کنید( پیش از اینکار با مطالعه‌ی این راهنما شناسه‌ی خود را بدرستی برای ثبت دامنه توسط ما تنظیم نمایید)، در غیر این صورت میتوانید با استفاده از دکمه "ثبت شناسه جدید" یک شناسه جدید در سایت nic.ir یا همان ایرنیک ثبت نمایید تا دامنه‌های IR‌ی شما در آن پنل ثبت گردد.

-------------------------------------------------------


روش ثبت شناسه جدید در ایرنیک :

در حال حاضر چهار نوع شناسه در ایرنیک می توانید ایجاد نمایید :

 

1- حقیقی :
صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند:
‎.ir
.ایران
‎.id.ir

 

2-شرکتی :
تمامی شرکت‌ها (اعم از مسولیت محدود، سهامی عام و …)، موسسات، انجمن‌ها، نشریات و روزنامه‌ها و کلیه اشخاص حقوقی که در سازمان ثبت شرکت‌ها، اتحادیه صنفی یا سازمان ثبت اسناد رسمی کشور به ثبت رسید‌ه‌اند و شماره ثبتی دارند.
صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند:
‎.ir
‏.ایران
‎.co.ir
.org.ir
.net.ir

 

3- سازمانی :
تمامی سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به قوای سه‌گانه.
صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند:
‎.ir
.ایران
‎.gov.ir
‎.co.ir

 

4- آموزشی
تمامی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و کلیه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند.
صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند:
‎.ir
.ایران
‎.sch.ir
.ac.ir
.org.ir

بعد از انتخاب نوع شناسه تمام اطلاعات خواسته شده در فرم را با دقت تکمیل کنید.

توجه:

- تمام اطلاعات می بایست صحیح و حقیقی باشند. در صورتی که نتوانید مدارکی مطابق با مشخصات وارد شده ارسال نمایید ممکن است دامنه‌ی شما با مشکل حقوقی مواجه گردد و مالکیت آنرا از دست دهید. بطور مثال نام و نام خانوادگی خود را بصورت کامل با تمام پیشوندها و پسوند‌های آن وارد نمایید.

- تمام فیلدها می بایست به صورت لاتین (فینگلیش) تکمیل شوند .

 

-------------------------------------------------------

۸- هم اکنون می توانید هزینه دامنه خود را از طریق پرداخت آنلاین یا ثبت فیش بانکی پرداخت کنید. پس از تایید مبلغ پرداختی شما، نام دامنه‌ی شما بصورت خودکار برای ثبت به NIC.IR ارسال میشود.
تمام دامنه‌ها بصورت تک به تک و دستی در NIC.IR با قوانین جهانی و داخلی تطبیق داده میشوند و دامنه‌هایی که از نظر قانونی مشکلی نداشته باشند ثبت خواهند شد. وابسته به نام دامنه‌ای که مد نظر شماست، ممکن است نیاز به ارسال مدارک هویتی خاصی به NIC وجود داشته باشد که در مراحل بعدی خرید به شما اطلاع داده خواهد شد. در اغلب موارد نام دامنه‌ی شما بدون مشکل در صف ثبت قرار میگیرد و پس از تایید در NIC ( بطور معمول در حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت) ثبت میگردد.

آیا این پاسخ به شما کمک کرد?

در همین زمینه
آموزش شماره ۸۰۴: در پنل کاربری ایران‌سرور، ابزاری جهت مدیریت سرور مجازی وجود دارد که در ادامه به... (مشاهدات: 2366)
آموزش شماره 514 : در صفحه اصلی سایت روی گزینه پورتال مشتریان کلیک نمایید تا زیر منوی آن... (مشاهدات: 6755)
آموزش شماره 515 : برای سفارش آنلاین دامنه و هاست، ارسال درخواست پشتیبانی، استفاده از... (مشاهدات: 10810)
آموزش شماره 516:در صورتی که کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید برای تغییر آن مراحل زیر را طی... (مشاهدات: 6644)
آموزش شماره 666 : جهت پیگیری تیکت‌های ارسالی،، پس از ورود به پنل پرتال خود بر روی گزینه... (مشاهدات: 5977)